Kasa fiskalna to urządzenie niezbędne do prawidłowego działania całej firmy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bez działającego urządzenia nie wolno prowadzić sprzedaży w wielu branżach. Co zrobić, kiedy sprzęt odmawia posłuszeństwa? Gdzie szukać pomocy i jak uniknąć problemów w przyszłości?

Awaria kasy fiskalnej – co zrobić?

Kasy fiskalne to urządzenia, które są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego sklepu, czy miejsca świadczenia usług. Zauważyłeś, że sprzęt przestał poprawnie działać pomimo resetu? Zepsuta kasa fiskalna uniemożliwia prowadzenie działalności, ale nie oznacza, że musisz zawiesić pracę na najbliższe tygodnie. Przede wszystkim należy zgłosić nieprawidłowości do serwisu, który zajmuje się obsługą urządzenia. Jeśli zatem Twoja kasa fiskalna nie funkcjonuje prawidłowo, skontaktuj się z nami. Specjaliści z naszego zespołu sprawnie i szybko naprawią każdą usterkę, abyś mógł bez przeszkód prowadzić sprzedaż. Zgodnie z § 51 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816) firma musi w ciągu 48h dokonać weryfikacji usterki. W zależności od czasu serwisowania należy zadbać o model zastępczy. W przeciwnym razie należy zawiesić sprzedaż. Jeżeli przydarzy Ci się awaria kasy fiskalnej, a raport dobowy nie chce się wydrukować, to serwisant powinien wypełnić stosowny protokół i przesłać go do właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego.

Jak uniknąć awarii kasy fiskalnej?

Zanim zdecydujesz się na zakup kasy fiskalnej, powinieneś sprawdzić oferty firm, które zajmują się nie tylko sprzedażą i podłączeniem urządzenia, ale także serwisem i naprawą (tak jak CyfryzacjaFirm). Pozwala to uniknąć stresu związanego z ryzykiem wystąpienia awarii. Firma zapewnia również regularny przegląd urządzenia, dzięki czemu można zapobiegać potencjalnym usterkom. Jeżeli wystąpi awaria kasy fiskalnej, a sprzedaż nie będzie możliwa dłużej niż 48h, to doświadczony serwis zadba o urządzenie zastępcze. Taki partner w biznesie z pewnością ułatwi prowadzenie działalności i zapewni spokój ducha. Dodatkowo opieka specjalistów sprawia, że można uzyskać pomoc zdalnie, zadać nurtujące pytania lub otrzymać wsparcie w razie problemów z obsługą. Dzięki odpowiedzialnemu serwisantowi niestraszna będzie żadna awaria kasy fiskalnej. Jak sprzedawać, to ze świadomością, że profesjonalną pomoc masz pod ręką. Wystarczy rozpocząć współpracę z zespołem specjalistów z Cyfryzacji Firm, by ewentualna awaria urządzenia rejestrującego została usunięta w trakcie maksymalnie 48 godzin.

Znajomość przepisów powinna obejmować każdego przedsiębiorcę. Za sprzedaż bez zarejestrowania jej na kasie fiskalnej grozi kara grzywny nawet do 180 dniówek. Jeżeli sprzedaż była prowadzona pomimo braku kasy fiskalnej, należy to zgłosić w Urzędzie Skarbowym w formie tak zwanego czynnego żalu. Dzięki temu można uniknąć tak wysokiej kary. Jeżeli zdecydujesz się na kupno kasy rezerwowej, na etapie pierwszego zakupu można starać się o zwrot pieniędzy z Urzędu Skarbowego.