Monitor interaktywny jest to rodzaj dużego tabletu, rozmiarem zbliżony do telewizora. Jest to jednak o wiele bardziej złożone urządzenia, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Rozmiar monitora interaktywnego z reguły zaczyna się od 55 cali, ponieważ są przeznaczone do większych pomieszczeń i większa liczba osób musi z nich korzystać. Tym, co wyróżnia to urządzenie, od tabletu czy telewizora, jest hartowana szyba ochronna na matrycę, co zabezpiecza wyświetlacz przed zbyt silnym naciskiem lub wpływem innych czynników, które mogłyby naruszyć matrycę. Monitor interaktywny jest wyposażony w nakładki dotykowe, które zwiększają komfort użytkowania monitora. Samo wykonanie tych urządzeń jest najwyższej jakości – aluminiowa obudowa, wytrzymały panel LCD; dzięki czemu monitor posłuży nam latami.

Zastosowanie monitora interaktywnego.

Monitor interaktywny jest sprzętem, który posiada dotykowy wyświetlacz oraz głośniki, a także często wyjście OPS, dzięki czemu można wbudować komputer w jego wnętrzu. Jego podstawowym zadaniem jest wyświetlanie treści wraz z odtwarzaniem dźwięku, przy jednoczesnej funkcji dotykowego sterowania treścią z komputera. Monitor interaktywny zresztą potrzebuje komputera, ponieważ sam z siebie służy jedynie obsłudze zawartości, którą, jak przystało na monitor, wyświetla. Ideą, która przyświecała tworzeniu tego urządzenia, było przede wszystkim uproszczenie zestawów interaktywnych, składających się z komputera, projektora oraz tablicy interaktywnej. Monitor interaktywny zastąpił więc i projektor oraz tablicę interaktywną. Monitor daje również możliwość nanoszenia notatek jak w przypadku zwykłej tablicy. Z tych właśnie powodów znajduje zastosowanie w systemie edukacji. Podłączenie do komputera daje także możliwość edytowania w sposób wygodny treści zawartych na komputerze i dostęp do materiałów wielu serwisów, w tym YouTube’a. Podłączenie dwóch urządzeń, pamiętać należy, że komputer montuje się często w monitorze, pozwala ograniczyć jednocześnie ilość kabli, czyli połączeń a dodatkowo oszczędza miejsce i eliminuje problem kalibracji projektora czy wystawiania całego zestawu.

Niezbędne centrum komunikacji.

Monitor interaktywny to w zasadzie trzy urządzenia, odpowiadające kolejno za wyświetlanie obrazu, sterowanie treścią oraz odtwarzanie dźwięku. Firma Pestar już od dawna odkryła potencjał idący za monitorem i jego możliwościami. Początkowo edukacyjny projekt, stał się doskonały rozwiązaniem do usprawnienia funkcjonowania małych i średnich firm, ponieważ przede wszystkim jest on prosty i szybki, i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jednocześnie nadaje się doskonale do przedstawiania comiesięcznych sprawozdań i dokonywania podsumowań w sposób prosty i czytelny dla wszystkich. Ze względu na oferowane możliwości nadaje się do przeprowadzania szkoleń w każdej firmie, czy to tych krótkich, czy całodobowych. Monitor interaktywny daje olbrzymie możliwości i każda firma idąca z duchem czasu powinna rozważyć zaopatrzenie się w to urządzenie.