Czym jest podpis kwalifikowany i co musisz o nim wiedzieć?

W obecnych czasach coraz więcej spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy nam komputer lub telefon z dostępem do internetu. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu, który normalnie trzeba by poświęcić na stanie w kolejkach. Rozwój cyfryzacji pozwala nam również coraz częściej załatwiać online sprawy urzędowe.

Co to jest podpis kwalifikowany?

Najprościej mówiąc, jest to bardziej zaawansowany podpis elektroniczny, który spełnia wszystkie normy i warunki ściśle określone w ustawie. Posiada on taką samą moc prawną, jak ten złożony własnoręcznie na kartce papieru. Coraz częściej uważa się, że jest on nawet bardziej bezpieczny, ponieważ o wiele trudniej go podrobić i może być używany tylko przez jedną ściśle określoną osobę. Jego posiadanie uprawnia właściciela do zawierania umów, spraw urzędowych, ale także do brania udziału w przetargach odbywających się na platformach elektronicznych.

Jak uzyskać podpis kwalifikowany?

Należy kupić go u jednego z certyfikowanych dostawców. Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić, czy dostawca jest wiarygodny i znajduje się na liście umieszczonej na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji.

Po zawarciu i podpisaniu umowy z dostawcą Klient otrzymuje zestaw składający się z kilku elementów – należy do nich karta kryptograficzna, czytnik kart oraz oprogramowanie. Na karcie znajduje się certyfikat, a oprogramowanie jest niezbędne, aby korzystać z niego na urządzeniu elektronicznym. Po jego zainstalowaniu właściciel może uruchomić program, wybrać dowolny dokument w formie PDF i podpisać go zatwierdzając swoją decyzję kodem PIN. Każda operacja chroniona jest przez zabezpieczenia, tak, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkownika.

Różnice pomiędzy podpisem elektronicznym, a kwalifikowanym?

Tradycyjny podpis elektroniczny służy do zatwierdzania dokumentów cyfrowych, tak samo jak kwalifikowany. Elektroniczny nie jest jednak tak zaawansowany i daje użytkownikowi mniejsze możliwości, nie oznacza to jednak, że jest niepotrzebny, wręcz przeciwnie, dla wielu użytkowników będzie wystarczający.

Podpis elektroniczny:

  • Nie wymaga osobistej weryfikacji tożsamości zakładającej go osoby,
  • Nie jest równy temu, który składa się ręcznie,
  • Daje ograniczone możliwości,
  • Może być przechowywany w formie cyfrowej, nie wymaga zabezpieczeń.

Podpis elektroniczny kwalifikowany:

  • Wymaga osobistej weryfikacji tożsamości osoby, która go tworzy,
  • Jest równoważny temu składanemu odręcznie, a co za tym idzie powoduje skutki prawne,
  • Daje nieograniczone możliwości,
  • Nie może być przechowywany na dowolnym urządzeniu, musi być ono odpowiednio zabezpieczone.

Jakie uprawnienia daje właścicielowi podpis kwalifikowany?

Jest ich naprawdę wiele, przede wszystkim pozwala składać deklaracje w systemie Płatnik, ale też zawierać umowy cywilno-prawne. Z jego pomocą możesz też potwierdzić swoją tożsamość w urzędach, brać udział w akcjach przetargowych, które odbywają się w formie elektronicznej. Dodatkowo możesz również przysyłać faktury, a także pobierać akta swoich pracowników.

Jak widać podpis kwalifikowany posiada wiele zalet, należy jednak pamiętać, że stanowi on usługę komercyjną i jeśli chce się go posiadać, trzeba za niego zapłacić. Koszt zakupu wynosi około 300 zł brutto, najczęściej w tej cenie zawarty jest również ważny przez rok certyfikat. Jeśli jesteś właścicielem firmy lub osobą, która często załatwia różnego rodzaju sprawy urzędowe taki zakup będzie dla Ciebie dobrą inwestycją. W internecie bez trudu znajdziesz oficjalne strony firm, które oferują sprzedaż tego typu usług i zamówisz pakiet z dostawą do domu.

O czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim o tym, aby nie mylić elektronicznego podpisu kwalifikowanego z Profilem Zaufanym, to dwie zupełnie inne rzeczy. Profil Zaufany można utworzyć bezpłatnie i założyć poprzez stronę internetową lub osobistą wizytę w urzędzie. Korzystając z niego można składać wnioski i dopełnić formalności przy rejestracji firmy. W związku z tym bywa on również bardzo przydatny i pozwala załatwić wiele spraw w krótkim czasie.