Otwierasz własny biznes i zastanawiasz się, czy musisz wyposażyć swój sklep lub salon w kasę fiskalną? To urządzenie wydaje się być obowiązkowe, tymczasem, warto wiedzieć, że nie wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do zakupu kasy fiskalnej. Sprawdź, kogo dotyczy obowiązek rejestrowania przeprowadzonych transakcji za pomocą kasy rejestrującej.

Kasa fiskalna od jakiej kwoty obrotów?

Przepisy mówią, że jeśli swoje usługi lub produkty sprzedajesz osobom fizyczny, które same nie prowadzą działalności gospodarczej, to wówczas niezbędne będą kasy fiskalne. Jak od każdej zasady, tak i od tej są pewne wyjątki. Jedną z nich jest wielkość obrotu. Jeśli nie przekroczył on 20 tysięcy złotych w ciągu roku, urządzenie rejestrujące nie jest potrzebne. Okazuje się, że bywają również sytuacje, kiedy kasa fiskalna po przekroczeniu limitu nadal nie musi być zainstalowana. Dzieje się tak w przypadku firm, które świadczą usługi telekomunikacyjne, finansowe, ubezpieczeniowe lub edukacyjne (nie obejmuje to jednak placówek, które oferują pozalekcyjne zajęcia sportowe, rekreacyjne, czy na przykład szkół tańca). Jeśli zatem prowadzisz szkołę językową, której obrót przekracza 20 tys. zł., już teraz dowiedz się, jak działa kasa fiskalna i czym różni się od drukarki fiskalnej.

Kto musi mieć kasę fiskalną?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy wystawienie faktury zwalnia z kasy fiskalnej. Jak wynika z art. 106b. ustawy VAT, jeśli prowadzisz sprzedaż na rzecz podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą, konieczne jest wówczas udokumentowanie transakcji fakturą, co oznacza, że kasa rejestrująca nie jest konieczna. Warto wiedzieć, że istnieje spis produktów i usług, których sprzedaż objęta jest bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej i to od pierwszego dnia działalności. Wyróżnia się między innymi sprzedaż gazu płynnego, przyczep, sprzętu fotograficznego, perfum, czy wyrobów z metali szlachetnych. Jeśli zatem zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej nie dotyczy Twojej firmy, zaopatrz się w niezawodne urządzenie rejestrujące, korzystając z naszej oferty. Jako przedsiębiorca na pewno zastanawiasz się, czy konieczny jest przegląd kasy fiskalnej, co ile trzeba go wykonywać. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów obowiązkowego przeglądu technicznego należy dokonać nie rzadziej niż co 2 lata.