Zdecydowana większość firm wykorzystuje rozwiązania cyfrowe do przechowywania danych. Rynek oferuje bowiem wiele narzędzi, dzięki którym pracodawcy oszczędzają zarówno czas, jak i pieniądze, a także planetę, ponieważ redukują do minimum ilość papierowej dokumentacji. Należy jednak mieć na uwadze, że cyfrowe rozwiązania są podatne na ataki hakerskie, awarie systemu lub po prostu błędy pracowników. Jeśli zatem jeszcze nie wykonujesz backupu danych w swojej firmie, warto zacząć. Szczególnie, że zbliża się Światowy Dzień Backupu, który przypada 31 marca!

Czym jest back up danych?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy backup jest potrzebny, należy najpierw wyjaśnić, na czym on polega. Backup danych to tworzenie ich kopii zapasowych. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, można przeprowadzić backup pełny, czyli utworzyć kopie zapasowe wszystkich danych w firmie, lub zdecydować się na mniej czasochłonne backup’y dyferencyjny i przyrostowy.

Czy backup jest potrzebny?

Dlaczego warto robić kopie zapasowe? Ponieważ stanowią one zabezpieczenie w przypadku awarii i ryzyka utraty danych niezbędnych do prowadzenia działalności. Taka archiwizacja danych w firmie to podstawa, którą należy spełnić, aby Twój biznes nie był zagrożony w przypadku cyberataku lub awarii. Na szczególną uwagę zasługuje backup wrażliwych danych. Jeśli Twoja firma obraca takimi informacjami, doskonale wiesz, że pozyskanie ich od klienta lub kontrahenta wiąże się z pewnym poziomem zaufania. Jeśli zatem je utracisz, klient może już drugi raz Ci nie zaufać, a co więcej, oskarżyć Cię o utratę danych lub wykorzystać ich brak do manipulacji.

Dlaczego warto robić kopie zapasowe?

Kiedyś zdarzało się, że firmy podały ofiarami złodziei, w wyniku czego z biurek znikały komputery, a z sejfów pieniądze i ważne dokumenty. Obecnie kradzież nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Przestępcy wykorzystują bowiem przestrzeń cyfrową, kluczem do władzy i pieniędzy są bowiem dane. Warto zatem zdecydować się nie tylko na profesjonalne zarządzanie backupami w firmie, ale również na wdrożenie nowoczesnych zabezpieczeń, które pozwolą szybko wykryć podejrzane ruchy w systemie przedsiębiorstwa.